Sunday, October 2, 2022

Циркузанти: "Архиепископ северномакедонски"


Северномакедонски медији:

Како српски патријарх помиње архиепископа Стефана?

Архиепископ северномакедонски, а не охридски и македонски. Са таквом титулом патријарх српски Порфирије на литургијама помиње поглавара МПЦ – ОА господина Стефана и тренутно једини то чини, нааводи портал Религија.мк.

„Руски патријарх Кирил, иако је РПЦ признала аутокефалност МПЦ – ОА, на последњој литургији није поменуо архиепископа Стефана. Патријарх српски Порфирије на богослужењу, за Велику Госпојину у Херцег Новом, навео је све поглаваре помесних православних цркава, међу којима и архиепископа Стефана, последњег после архиепископа чешко-словачког. Али уместо да буде наведен као архиепископ охридско-македонски, патријарх Порфирије је архиепископа Стефана поменуо као архиепископа северномакедонског.

СПЦ је, када је донела одлуку да призна аутокефалност МПЦ – ОА, тврдила да је признаје под њеним именом и са титулом архиепископа. Али у пракси очигледно то функционише другачије.

Иначе, помињање имена поглавара од стране старешине помесне православне цркве на литургијама је израз јединства православне цркве“, наводи поменути портал.

Извор: "Етос"

+++

Последица издајничког "Томоса"! – Такозвана „МПЦ“ гаси Охридску архиепископију СПЦ

Македонска црква и Охридска архиепископија СПЦ ће сести за преговарачки сто

У Македонској цркви су рекли како ће сарађивати са Охридском архиепископијом СПЦ.

Митрополит преспанско-пелагонски Петар рекао је да ће Македонска црква пронаћи „најбезболније решење“ за сарадњу са Охридском архиепископијом Српске православне цркве. О томе је Архијереј говорио у интервјуу за македонско издање Plusinfo.

 „На седници Синода одлучили смо да треба да седнемо за исти сто са епископима ПОА (Охридска архиепископија – прим. аут.) и разговарамо лицем у лице“, каже архијереј МПЦ.

Истовремено, митрополит Петар је приметио да пошто је Македонска црква аутокефална, не може постојати паралелна структура на истој територији са њом.

 „Ми добро знамо да је Српска православна црква основала ПАО на нашој територији, али нам је та иста СПЦ сада дала аутокефалност и тиме прекинула функционисање ПАО. Сада је само питање како ће се епископи ПОА интегрисати у нашу Цркву. Јасно је да та интеграција мора да буде усклађена са њима“, додао је владика.

Подсетимо, у мају 2022. Српска Црква је излечила македонски раскол, а патријарх Порфирије уручио је архиепископу Стефану Томос о аутокефалности.

+++

У Јерусалиму прво саслуживање "МПЦ – ОА" са бугарском и руском црквом

Македонска православна црква – Охридска архиепископија предузима кораке ка свом пуном прихватању у православном свету, практично то демонстрирајући кроз заједничко саслужење са епископима помесних православних цркава. Посета епископа антанског Партенија Јерусалимској патријаршији била је добра прилика да се прошири круг сестринских православних цркава са којима се заједничким богослужењем успоставља канонско јединство.

Епископ Партеније служио је у Храму Гроба Господњег у Јерусалиму ноћну свету литургију уз саслужење архиепископа јерапољског Исидора – игумана братства Гроба Господњег, из Јерусалимске патријаршије, са митрополитом неврокопским Серафимом из Бугарске цркве и епископом сердопским Митрофаном из Московске патријаршије. То је практично прво саслужење једног македонског јерарха са бугарским и руским епископима, након ступања у канонском јединство с осталим православним црквама. 

Истог дана раније епископ Партеније служио је и у храму гроба Пресвете Богородице у Гетсиманији, уз саслужење митрополита Јоакима, игумана Гетсиманског.

Ових дана, док је делегација МПЦ – ОА у посјети Јерусалиму, литургијама су учествовали архимандрит Доситеј и јеромонаси Кирил и Анатолије из Бигорског манастира, који су саслуживали свештенослужитељима из СПЦ, Румунске, Украјинске и других православних цркава. Својим препознатљивим умећем у источно-православном црквеном појању обогатили су свечаност богослужења, придруживши се оцима псалтима на певници.

 - О, кад би се речима могла изразити милост којом је Господ удостојио нашу пресвету Охридску архиепископију, да после толико векова епископ стане и служи у Гробу из којег је Васкрсење и спасење света настало! И било је то заиста славно васкрсење за сву децу удела Светог Климента, јер је молитва нашег старца пред вратима која су отворила вечност била управо то: благослов, просвећење, душевно и телесно здравље, Христов мир и радост за децу наше цркве , као и за „сједињење светих Цркава Божијих“, по Спаситељевој молитви „да све буду једно“ (Јн. 17, 21), кажу бигорски монаси.

Монаси из Бигорског манастира у Јерусалиму служили су по благослову Његовог Блаженства патријарха јерусалимског Теофила III, архиепископа охридског и македонског Стефана, као и свог надлежног митрополита Тимотеја.

На свим литургијама се као богослужбени језик користио и македонски језик.

Извор: "Етос"